Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincent, Dominika, Mateusz

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Geodezyjne zmiany prawne od 1 stycznia

Stanowienie prawa

(za GeoForum)

Geodezyjne zmiany prawne od 1 stycznia


1 stycznia 2017 roku zmienia się prawo dotyczące m.in. mapy zasadniczej, ewidencji gruntów i budynków, infrastruktury informacji przestrzennej czy Geoportalu.

Zgodnie z art. 53b Prawa geodezyjnego i kartograficznego „organ administracji może prowadzić mapę zasadniczą w postaci analogowej do czasu jej przekształcenia do postaci cyfrowej i utworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b [EGiB, GESUT, szczegółowych osnów, BDOT500 – red.], nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2013 r.” i dalej: „w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2016 r., w przypadku nieutworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b, mapa zasadnicza może być prowadzona w postaci wektorowej na zasadach stosowanych przed 1 stycznia 2014 r. lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi”.


Czy w takim razie wraz z nowym rokiem definitywnie żegnamy już analogową mapę zasadniczą? Niestety, nie wszędzie. Jak wynika z „Raportu o informatyzacji powiatowej geodezji” opublikowanego w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA, jeszcze w co 20. ośrodku dokumentacji geodezyjnej funkcjonują wyłącznie „analogi”, a w 16% ODGiK-ów są one w przewadze. Wyłącznie wektorową formę mapy zasadniczej ma zaś 43% powiatów i miast na prawach powiatu.


Ponadto zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ewidencji gruntów i budynków 31 grudnia 2016 roku upływa termin modernizacji EGiB dla obszarów wiejskich (dla terenów miejskich upłynął 31 grudnia 2014 r.). I w tym przypadku w niektórych regionach kraju jest to, niestety, tylko teoria. Statystki Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wskazują, że pokrycie cyfrową mapą ewidencyjną o pełnej treści wynosi 97% w miastach i 78% na wsi. Jeśli chodzi o część opisową, zakres danych EGiB jest zgodny z przepisami dla 91% obszarów miast i 63% terenów wiejskich. Choć liczby te odnoszą się do grudnia 2015 r., trudno oczekiwać, by przez rok osiągnęły 100%.


Kolejne istotne zmiany wprowadza ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która wchodzi w życie 1 stycznia 2017 roku. Zgodnie z tym aktem minister ds. informatyzacji przejmuje zadania związane z tworzeniem, utrzymywaniem i rozwijaniem geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej (dotychczas było to zadanie głównego geodety kraju) oraz koordynowaniem tworzenia, utrzymywania i rozwijania IIP (wcześniej zadanie to wykonywał minister właściwy ds. administracji publicznej przy pomocy GGK). Ustawa przewiduje ponadto, że Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej będzie działać przy MC (dotychczas przy MSWiA). W związku z tym 1 stycznia 2017 r. wygaśnie członkostwo dotychczasowych członków Rady IIP, a nowych minister cyfryzacji ma powołać do 15 stycznia.


Ponadto, jak już pisaliśmy w tym tygodniu na Geoforum.pl, 1 stycznia 2017 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące nazw i granic niektórych samorządów oraz nadania wybranym miejscowościom statusu miasta


JK


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,220,367 unikalne wizyty