Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja, Julian, Liwia, Leonard

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Podsumowanie XX Konferencji w Pogorzelicy

Prawo geodezyjne w społeczeństwie obywatelskim
- konferencja w Pogorzelicy.


W dniach 25 - 26 września 2014 r. w Pogorzelicy, miejscowości wypoczynkowej nad Bałtykiem w województwie zachodniopomorskim odbyła się jubileuszowa XX konferencja "Prawo geodezyjne w społeczeństwie obywatelskim", nad którą patronat objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego - Olgierd Geblewicz. Organizatorem konferencji był Zachodniopomorski Oddział Geodezyjnej Izby Gospodarczej.

Otwarcia obrad dokonał Prezes Oddziału - Konrad Tusiński. Jak co roku w konferencji wzięło udział szerokie grono uczestników z sektora publicznego oraz prywatnego. Goście konferencji mieli okazję wysłuchać m.in. wystąpienia "O geodezji w Sejmie" posła na Sejm RP Michała Wojtkiewicza. Poseł wskazując na precedens postępowania legislacynego, zdecydowanie negatywnie ocenił ostatnią nowelizację prawa geodezyjnego.

Stefan Balcer - wiceprezes Oddziału GIG , zaprezentował dorobek i bieżące zagadnienia cyklu konferencji w Pogorzelicy. Wygłosił też referat na temat zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa w odniesieniu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dr Adam Klimek ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie, w swoim wystąpieniu przedstawił problemy prawne i organizacyjne katastru w świetle regulacji prawnych z 2014 r. Nowelizacja prawa geodezyjnego w 2014 r. spowodowała wiele problemów powiatowej służby geodezyjnej. Zagadnienie to omówił w swoim wystąpieniu Geodeta Powiatowy z Wołomina - Marcin Sosiński.

Paweł Jakubów - przedstawiciel firmy Geotronics, przedstawiając uczestnikom konferencji informacje dotyczące sieci stacji referencyjnych VRSNet, oraz zaprezentował najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble. Rzeczywiste problemy projektantów z produktami geodetów na tle obowiązujących przepisów i praktyki organów samorządowych, uzgodnień branżowych, odbiorów inwestycji przedstawiła Ewa Kołłątaj - współwłaścicielka Pracowni Projektowej E+E Kołłątaj Reczka ze Szczecina.

Andrzej Paluch - Sekretarz Oddziału GIG, przedstawił on efekty pracy koalicji na rzecz międzynarodowych standardów pomiaru nieruchomości (IPMSC). Dr hab. Waldemar Izdebski - Prezes firmy Geo-system przedstawił swoje świeże doświadczenia odnośnie wpływu nowych regulacji prawnych na funkcjonowanie Powiatowych Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Referat na temat wykonywania map do celów projektowych przez sektor prywatny w Niemczech wygłosił Stefan Balcer.

Na podstawie wystąpienia gości i referentów oraz dyskusji stwierdzono iż w procesie legislacyjnym, nowelizacji ustawy "Prawo geodezyjne i kartograficzne" naruszone zostały zasady społeczeństwa obywatelskiego, które są podstawą demokratycznego państwa prawa. Nowelizacja ta narusza europejską dyrektywę usługową, zobowiązującą państwa członkowskie do upraszczania procedur przy wykonywaniu usług. Usługi geodezyjne i kartograficzne nie są wyłączone z działania przedmiotowej dyrektywy. Stwierdzono, że po raz pierwszy nowelizacja prawa geodezyjnego wywołała protest geodetów w formie demonstracji. Powstał ogólnopolski komitet protestacyjny i prowadzone są kolejne akcje protestacyjne. Zarówno samorządowy szczebel służby geodezyjnej jak i przedsiębiorcy geodezyjni są zgodni, co do negatywnych skutków nowelizacji prawa geodezyjnego.

W związku z powyższym należy:

 1. Pilnie rozpocząć prace nad koncepcją funkcjonowania branży, w tym określenia zadań administracji geodezyjnej, majac na uwadze potrzeby gospodarki Państwa, a wszczególności tempa i bezpieczeństwa inwestycji. Najważniejsze zadania to:
  • ustalenie zakresu baz danych prowadzonych przez instytucje rzadowe,
  • zchierarchizowanie "służby geodezyjnej" jako jednolitej organizacji,
  • ustalenie kompetencji mierniczych przysięgłych do ustalania granic,
  • bazy danych GESUT powinni prowadzić gestorzy sieci,
  • ograniczenie roli administracji do prowadzenia wiarygodnego katastru.
 2. Pilnie rozpocząć prace zmierzające do szybkiej nowelizacji "Prawa geodezyjnego i kartograficznego", mające na celu usunięcie niespójności i przeszkód wprowadzonych przepisami obowiązującymi od 12.07.2014 r, sygnalizowanymi przez środowisko (licencje, opłaty). Najważniejsze to:
  • wprowadzenie opłat zryczałtowanych,
  • likwidacja licencji dla wykonawców prac geodezyjnych,
 3. Jednoznacznie doprecyzować zasady dotyczące wydatkowania środków finansowych pochodzących z opłat, na realizację zadań związanych z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
 4. Z uwagi na fakt, że dane ewidencji gruntów i budynków, stanowią podstawę naliczania podatku od nieruchomości oraz podatku rolnego i leśnego, należy ustalić udział gmin w finansowaniu aktualizacji i modernizacji tego rejestru publicznego.
 5. Dokonać przyjęcia przez Geodezyjną Izbę Gospodarczą, Kodeksu Postępowania Geodetów Europejskich. GIG na mocy przepisów europejskiej dyrektywy usługowej jest instytucją posiadającą delegację w tej sprawie.
 6. Przenieść postępowanie dyscyplinarne geodetów uprawnionych, do kompetencji geodezyjnego samorządu zawodowego.
Jednocześnie konferencja poparła wnioski uczestników konferencji w Jachrance z dnia 8 9 września 2014r. zorganizowanej przez Geo-system Sp. z o.o.


Sekretarz ZO GIG
Andrzej Paluch


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,293,949 unikalne wizyty