Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincent, Dominika, Mateusz

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Geodeto, czas na kasę!

Różne

(za GeoForum)

Geodeto, czas na kasę!

Od 1 marca br. znacznie rozszerzy się grupa przedsiębiorców, którzy muszą rejestrować transakcje za pomocą kasy fiskalnej. Dotyczy to także wielu geodetów.

Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami urządzenie takie musiała posiadać firma notująca obroty na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowych powyżej 40 tys. zł rocznie, a w przypadku nowych firm limit ten był o połowę niższy. Obowiązujące od 1 stycznia br. rozporządzenie ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 11 grudnia 2012 r., poz. 1382) dla obu tych grup firm zrównuje granicę do poziomu 20 tys. zł.

Ale dla nowych przedsiębiorstw tylko pozornie nic nie zmienia. Dotychczas pułap 20 tys. zł był określony rocznie i obowiązywał zarówno firmę rozpoczynającą działalność w styczniu, jak i w grudniu. Teraz limit ten będzie maleć wraz z kolejnymi miesiącami. W praktyce można więc powiedzieć, że wynosi on niecałe 1,7 tys. zł miesięcznie.

Zakupu kasy można uniknąć, jeśli firma prowadzi wyłącznie obrót bezgotówkowy (wówczas każdy przelew musi być jednoznacznie opisany, jakiej usługi dotyczy) lub też nie świadczy usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powyżej wspomnianych wcześniej limitów. Ustawodawca wyłączył ponadto z obowiązku posiadania tego urządzenia nowych przedsiębiorców, którzy w ciągu roku świadczą mniej niż 50 usług dla maksymalnie 19 osób fizycznych/rolników ryczałtowych. W przypadku firm rozpoczynających działalność w drugiej połowie roku limity te wynoszą odpowiednio 25 usług i 9 odbiorców. Każda taka usługa musi być jednak udokumentowana fakturą, w której zawarto dane identyfikujące odbiorcę. Warto podkreślić, że jeżeli posiadamy już kasę fiskalną i w którymś roku „uda” nam się zejść poniżej wyżej wymienionych granic, nadal będziemy musieli rejestrować transakcje za jej pomocą.

Dobrze wiedzieć, że przedsiębiorcy, którzy nabywają kasę po raz pierwszy, mają prawo do ulgi na ich zakup. Wynosi ona do 90% ceny netto, ale nie więcej niż 700 zł. Szczegółowe zasady refundacji określa rozporządzenie ministra finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Ci, którzy kupują kolejną kasę, mogą liczyć jedynie na zwrot podatku VAT.

Więcej o obowiązku posiadania kas fiskalnych oraz tym, jakie urządzenie powinien wybrać geodeta, w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA.

Jerzy Królikowski


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,220,375 unikalne wizyty