Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja, Julian, Liwia, Leonard

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

17. Zachodniopomorska Konferencja

News
17. Zachodniopomorska KonferencjaTradycyjnie we wrześniu odbyła się konferencja w Pogorzelicy. Organizatorem tym razem był Zachodniopomorski Oddział Geodezyjnej Izby Gospodarczej ( prawie to samo co Zachodniopomorska |Geodezyjna Izba Gospodarcza, ale inaczej).

Tym razem spotkaliśmy się w innej lokalizacji, zamiast jak dotychczas w "Bocianim Gnieździe", w "Sandrze SPA". Nowym uczestnikom obecne realia nawet się podobały, ale dotychczasowi o stażu od 17 do 4 lat zwrócili uwagę na brak dotychczasowego klimatu. Sądzę, że wszystkie sugestie organizatorzy następnych konferencji w Pogorzelicy wezmą pod uwagę.

W związku z nieobecnością na tegorocznej konferencji naszego Przyjaciela Redaktora J. Przywary na mnie spoczywa przekazanie relacji - proszę więc wybaczyć, że ponieważ byłem organizatorem, będę stronniczy i będę wszystko chwalił (w przeciwieństwie do dyżurnego malkontenta w PG).

17. konferencja "Prawo w geodezji" , która odbyła się w Pogorzelicy w dniach 22 do 24 września br. oprócz treści wygłoszonych referatów, była również spotkaniem różnych środowisk geodezyjnych. W idealnej równowadze liczebnej byli przedstawiciele administracji geodezyjnej oraz środowisk wykonawczych reprezentujących firmy geodezyjne, które swą pracą nieustannie wzbogacają zbiory danych przyjmowanych do zasobów jednostek samorządów terytorialnych.

W ciągu dwóch dni wygłoszono 9 referatów, których wspólnym mianownikiem stała się troska o przyszłość naszego zawodu w oparciu o jego historię.
Bogdan Grzechnik - Prezes GIG w referacie programowym zaproponował tezy do nowego "Prawa geodezyjnego", przedstawiając w skrócie historię tworzenia obecnie obowiązującego prawa oraz propozycje nowelizacji tegoż prawa. Wystąpił z sugestią powołania zespołu ekspertów z różnych środowisk geodezyjnych w celu opracowania założeń do projektu "Prawa geodezyjnego". Po uwzględnieniu uwag PRG założenia (tezy) powinny zostać przyjęte przez GGK i przekazane kilkuosobowemu Zespołowi Redakcyjnemu wyłonionemu z Zespołu Ekspertów i następnie, po zebraniu uwag i uzgodnień przekazane do dalszych prac legislacyjnych . Łącznie czas przygotowania ustawy i przepisów wykonawczych powinien wynieść nie więcej niż 15-18 miesięcy.
Kolega B. Grzechnik przedstawił także propozycję organizacji administracji geodezyjnej, konieczności zmian przepisów dotyczących podziałów i rozgraniczania nieruchomości, technologii wykonywania poszczególnych prac oraz samozrądu zawodowego geodetów.
Propozycje kol. B. Grzechnika, z racji jego długoletniego doświadczenia z pracy w administracji geodezyjnej i wykonawstwie wydają się być bardzo cenne i warte wzięcia pod uwagę przez osoby prawne i fizyczne, od których zależy kształt prawa.

Edward Mecha zwrócił uwagę na rozbieżności naszego prawa z prawem Unii Europejskiej. Mówca nawiązał do Starego Testamentu i elementów katastralnych pochodzących z kultury starożytnej Grecji, ale przedstawił również historyczne sfery zmian w prawie geodezyjnym jako element współczesności, podkreślając równocześnie aktualność odwiecznych reguł psychologii myślistwa, czyli polowania.

Sprawę samorządu zawodowego geodetów uprawnionych przedstawił w swoim wystąpieniu Władysław Baka - członek Rady GIG , który w oparciu o bogatą literaturę i wieloletnie doświadczenie zawodowe zreferował "PRÓBY TWORZENIA SAMORZĄDU GEODEZYJNEGO GEODETÓW UPRAWNIONYCH - PRZYCZYNY I SKUTKI JEGO POWOŁANIA". Referat ten zawiera opis historyczny prób tworzenia izb mierniczych od 1924 roku do 2011 r. Historia ta jest bogata i momentami dość dramatyczna, zwłaszcza wówczas kiedy zdawało się, że to tylko formalność tj. w kwietniu 1939 r., oraz w 2000 r. kiedy to SGP otrzymało w łonie NOT propozycję dołączenia do ustawy o samorządach zawodowych Architektów, Inżynierów Budownictwa i Urbanistów. Zawody te utworzyły swoje izby samorządowe. Niestety SGP odmówiły udziału w tej ustawie, a blisko dwudziestotysięczne grono geodetów uprawnionych praktykujących miernictwo, w dalszym ciągu nie ma swojej obligatoryjnej reprezentacji borykając się z rozregulowanym prawem i omnipotentną i bardzo zróżnicowaną w swych wymaganiach administracją urzędniczą.

Rozdział ten, autor kończy mottem: "Bądź Narodowi pożytecznym"- Stanisław Staszic, Patron techników polskich. Zdanie to było hasłem przewodnim I. Kongresu Inżynierów Miernictwa w Warszawie w lutym 1939 r. i jest ono zawsze aktualne, jako kontynuacja idei naszego zawodu.

Jako końcowy wniosek autor proponuje powołanie Krajowej Komisji Porozumienia Geodetów Uprawnionych jako organ założycielski samorządowych izb geodezyjnych, do której należałoby zaprosić przedstawicieli wszystkich, działających w Polsce geodezyjnych instytucji wyższej użyteczności w celu opracowania projektu ustawy.
Magdalena Durzyńska odniosła się do problemu przyjęcia granic w postępowaniu podziałowym w oparciu o obowiązujące przepisy, zwróciła uwagę na niespójność przepisów prawa dotyczących poruszonych problemów.

Stefan Balcer przedstawił "GEODEZYJNE ZAGADNIENIA TERENÓW ZAMKNIĘTYCH MON" w świetle obecnie obowiązujących praw i zasad wykonywania prac geodezyjnych na wszelkich terenach zamkniętych w Polsce. Autor przedstawił też interesujące dane struktury terenów zamkniętych podlegających Ministerstwu Obrony Narodowej.

Historii geodezji i kartografii dotyczyły dwa referaty pasjonatów historii Mirosława Roszczypały, twórcy Muzeum Geodezji w Opatowie, który chciał mówić o mapach do celów prawnych w aspekcie historycznym, (ale niestety z powodów nie zależnych od niego i organizatorów, do nas nie dojechał) - a szkoda, mógł nam przybliżyć Ziemię Opatowską i Muzeum - oraz Krzysztofa Siedlika, badacza historii Pomorza Zachodniego i opracowań kartograficznych.

W drugim dniu obrad swoją obecnością grono konferencyjne zaszczycili przedstawiciele GUGiK w osobach Wiceprezesa Pana Jacka Jarząbka oraz Doradcy Prezesa Pana Witolda Radzio, którzy zreferowali prace legislacyjne Głównego Urzędu prowadzone przez ostatnie 2 lata. Ta bardzo ciekawa i szczegółowa prezentacja zastąpiła w swej lwiej części dyskusję, która przewidziana była na zadawanie pytań do poszczególnych Referentów. Uczestnicy konferencji wykorzystali maksymalnie czas gości na odpowiedzi na pytania i odpieranie zarzutów dotyczących niedoskonałości projektów przepisów. Wiceprezes GUGiK zadeklarował wolę pełnej współpracy ze środowiskiem przy tworzeniu prawa i zaapelował o tę współpracę.

W odczuciu pytanych uczestników konferencja była dobrze merytorycznie i organizacyjnie przygotowana i na zapytanie czy spotykamy się w przyszłym roku w Pogorzelicy - odpowiedzią były gromkie brawa.

Wieczorem odbyło się uroczyste spotkanie uczestników konferencji, którzy mieli okazję do bardziej nieoficjalnych kontaktów, bruderszaftów nie wyłączając. Zabawa trwała do późnej nocy.

Sławomir Leszko


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,293,978 unikalne wizyty