Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincent, Dominika, Mateusz

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Zachodniopomorskie Forum Budowlane.

ZGIG

Zachodniopomorskie Forum Budowlane.


W dniach 18 - 20 marca 2011 r, odbyły się w Szczecinie Międzynarodowe Targi Budowlane. W ramach tej imprezy w dniu 19 marca, odbyło się Zachodniopomorskie Forum Budowlane. Forum było wspólną imprezą Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby inżynierów Budownictwa i Klastra Budowlanego Północnej Izby Gospodarczej.

Uczestnikami forum, byli przedstawiciele branży budowlane w szerokim zakresie. Udział w forum brali także przedstawiciele NOT, stowarzyszeń naukowo - technicznych związanych z budownictwem, stowarzyszeń wykonawców robót budowlanych itp. Gościem Forum był Piotr Styczeń - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Moderatorami byli; prof. Zygmunt Meyer - Przewodniczący Rady ZOIOB oraz Bożena Hawlrylczuk - Przewodnicząca Klastra Budowlanego PIG. Branże geodezyjną reprezentował Stefan Balcer - przedstawiciel ZGIG. Formuła forum przewidywała bloki składające się z wprowadzenie referentów oraz komentarze i dyskusję. Pomiędzy blokami dokonywane były przerwy kawowe.

Pierwszym referentem był min. Piotr Styczeń, który przedstawił zagadnienia związane z procesem inwestycyjnym. Zaczął on o problematyki podziałów nieruchomości, co jest szczególnie związane z wykonywaniem usług geodezyjnych. Następny referent, Stanisław Malec - Wiceprzewodniczący Rady ZOIIB, omówił uwagi i zastrzeżenia do ustawy "Prawo Budowlane". W dyskusji przedstawiciel ZGIG, polemizując z min. Styczniem, wskazał na bariery administracyjne przy wykonywaniu usług geodezyjnych związanych z podziałem nieruchomości. Powołując się na literaturę fachową, zwłaszcza na publikację Z. Marca i B. Grzechnika "Rozgraniczenie i podział nieruchomości", przekazał informację że do wykonania podziału nieruchomości, trzeba wykonać prawie 30 czynności. Tego rodzaju regulacja jest wyraźnie nieprzychylna ludziom. Mnogość czynności związanych z podziałem powoduje że przy zachowaniu minimalnego czasu, usługodawca nie jest wstanie wykonać usługi związanej z podziałem nieruchomości, krócej niż 3,5 miesiąca. Sytuację potęguję przepis o zawieszeniu postępowania, w przypadku gdy gmina ogłosiła o przystąpieniu do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego. Rodzi to patologię, ponieważ gmina ogłasza przystąpienie do opracowania planu, a żadne prace planistyczne nie są wykonywane. Tak więc tylko sam zamiar powoduje zawieszanie postępowania podziałowego. Następną patologia powstała poprzez nowelizację, w wyniku której działa budowlana może być zabudowana tylko budynkiem mieszkalnym. Powoduje to sytuację gdzie niezależnie od ustaleń planu nie można wydzielić działki gruntu dla obsługi budynku usługowego, przemysłowego itd.
Min. Styczeń bronił zasady zawieszania postępowania, w przypadku przystąpienia przez gminę do opracowania planu. Zgodził się jednak że nieprawidłowością jest ogłaszanie o przystąpieniu do opracowania planu i niepodejmowanie dalszych czynności. W tym przypadku jest to ewidentna wina gminy.

W ramach drugiego bloku mec. Meyer z kancelarii M.Kühnl-Mosser & Partner, przedstawił konsekwencje otwarcia od 1 mają 2011 r, rynku pracy w Niemczech dla polskich pracowników.. Wojciech Ciuruś - Wiceprezes Ciroko sp. z o.o. Ustosunkował się do procesu kształcenia studentów wydziałów budownictwa. Bożena Hawrylczuk - Przewodnicząca Klastra Budowlanego, omówiła uwago do prawa zamówień publicznych. Po wprowadzeniu do tematów w trakcie dyskusji, można sformułować następujące wnioski i refleksje:

  • otwarcie niemieckiego rynku pracy nie wpłynie na odpływ polskiej siły roboczej z sektora budowlanego. Powodowane jest to faktem konieczności posługiwania się językiem niemieckim , raz faktem że ludzie mobilni już znaleźli zatrudnienie tam lub w innych państwach Unii Europejskiej.
  • uwagi i do procesu kształcenia studentów budownictwa, pracodawców budowlanych, są zgodne z uwagami do procesu kształcenia studentów geodezji formułowanych przez pracodawców budowlanych. Szczególnie mało jest praktyk oraz znajomości współcześnie stosowanych materiałów, technik i technologii. Prof. Meyer wskazał że źródłem tej sytuacji są zapisy ustawy o szkolnictwie wyższym, albowiem uczelniane rady wydziałów, przy powoływaniu komisji programowych nie mają obowiązku, powoływania w ich skład przedstawicieli pracodawców i praktyków. Próby dobrowolnego poszerzania składu tych komisji o przedstawicieli pracodawców i praktyków, są przez środowisko naukowe torpedowane w zarodku. Inaczej jest na uczelniach europejskich, gdzie udział przedstawicieli pracodawców i praktyków niejednokrotnie wynosi 50% gremiów programowych. W strukturze tych uczelni są także komórki zajmujące się monitoringiem ścieżki kariery absolwentów i utrzymywaniem z nimi kontaktu.
  • uwagi sektora budowlanego do prawa zamówień publicznych, nie odbiegają od uwag zgłaszanych przez branżę geodezyjną. Szczególnie patologiczne jest kryterium "najniższej ceny", co jest niezgodne z prawem unijnym, gdzie obowiązuję kryterium "najkorzystniejszej oferty". Przeważa pogląd, że wpływ na tą sytuację ma działalność organów kontrolnych. Urzędnicy organizujący zamówienia publiczne, nie chcą się tłumaczyć w sytuacji gdy oferta najkorzystniejsza, nie zawierała najniższej ceny. Cechą charakterystyczną zamówień publicznych są umowy zawierane z naruszeniem zasady równości stron. Rozwiązania przepisów o zamówieniach publicznych pozwalają na eliminację konkurencji, poprzez dumping dużych przedsiębiorstw z udziałem kapitału obcego.

Posumowania Forum dokonali wspólnie prof. Zygmunt Meyer i Bożena Hawrylczuk.

(Stefan Balcer)


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,220,341 unikalne wizyty