Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Mirosław, Aleksander, Bogumił, Bogumiła, Ewelina

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej

Projekty prawa

(za GeoForum)

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej

Wśród kilkunastu punktów porządku dzisiejszych (3 listopada) obrad Rady Ministrów znalazł się wreszcie projekt ustawy wprowadzającej na grunt polski dyrektywę INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europe) z 14 marca 2007 roku. Zgodnie z unijnym kalendarzem ustawa miała być uchwalona do 15 maja bieżącego roku.

Dyrektywa ustanawia infrastrukturę informacji przestrzennej (IIP) we Wspólnocie Europejskiej, która będzie bazować ma infrastrukturach IP prowadzonych przez poszczególne państwa członkowskie. Do 15 maja br. państwa UE miały wprowadzić w życie przepisy ustawowe i wykonawcze potrzebne do jej realizacji.
Ustawa określa podstawowe zasady tworzenia i działania infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce. IIP ma służyć wszystkim użytkownikom informacji przestrzennej w Polsce i krajach UE, będzie obejmowała wszystkie szczeble administracji publicznej. Zbiory danych przestrzennych w postaci elektronicznej będą dostępne dla administracji, przedsiębiorców i obywateli. Projekt ustawy przewiduje, że dostęp do zbiorów będzie możliwy przez internet, rozwiązanie to pozwoli ograniczyć uznaniowość urzędników, zarówno w udostępnianiu informacji, jak i podejmowaniu decyzji.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu ustawy, w ramach infrastruktury mogą być realizowane inicjatywy tworzenia infrastruktur regionalnych, lokalnych i tematycznych (pod warunkiem zapewnienia ich interoperacyjności i zgodności z przepisami wykonawczymi do dyrektywy i ustawy o IIP).

Projekt ustawy o IIP w znacznym stopniu ingeruje w Prawo geodezyjne i kartograficzne, zmieniając treść artykułów: 2, 4, 5, 7a, 7b, 7c, 7d, 9, 19, 24, 24b, 26, 40, 47a oraz 47b. Ustawa wprowadza m.in. przepisy dostosowujące zbiory danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz kompetencje i obowiązki organów służby geodezyjnej i kartograficznej do wymogów dyrektywy. W szczególności dotyczy to obowiązku prowadzenia w systemie informatycznym baz danych przestrzennych i metadanych opisujących te zbiory, określenie zasady ich udostępniania oraz wykorzystania przez organy administracji publicznej różnych szczebli.

Ustawa ma zapewnić wprowadzenie mechanizmów prawnych gwarantujących interoperacyjność i współdziałanie w zakresie danych, metadanych, usług elektronicznych, koordynacji budowy i rozwoju infrastruktury. Organem odpowiedzialnym za tworzenie, utrzymywanie i rozwój IIP w Polsce ma być minister właściwy do spraw administracji publicznej, a część zadań wykonywać będzie podległy mu główny geodeta kraju.
GGK będzie prowadził, m.in. z marszałkami województw, państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, zintegrowany z ewidencją gruntów i budynków oraz ewidencją miejscowości, ulic i adresów. Rejestr ten będzie umożliwiał gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie danych dotyczących m.in. podziału kraju na potrzeby ewidencji gruntów i budynków, właściwość miejscową sądów, urzędów skarbowych, nadleśnictw, regionalnych zarządów gospodarki wodnej, itd. Rejestr będzie zawierał również adresy i ich lokalizację przestrzenną.

Nowym zadaniem GGK będzie ponadto tworzenie systemu i programu szkoleń w dziedzinie infrastruktury informacji przestrzennej oraz współdziałanie w ich realizacji z ośrodkami naukowymi, badawczo-rozwojowymi, organizacjami zawodowymi oraz firmami. Główny Geodeta Kraju będzie miał także rozszerzone kompetencje dotyczące modernizacji ewidencji gruntów i budynków, tworzenia baz danych topograficznych i ogólnogeograficznych wraz z numerycznymi modelami terenu oraz zobrazowań lotniczych i satelitarnych. Przestanie obowiązywać przepis dotyczący założenia i prowadzenia dla całego kraju mapy zasadniczej. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązkowe będzie założenie i prowadzenie w systemie informatycznym bazy danych obiektów topograficznych w skalach 1:500 – 1:5000. Baza obejmie miasta oraz zwarte, zabudowane i przeznaczone pod budowę obszary wiejskie i ma być zintegrowana z innymi bazami, m.in. z ewidencją gruntów i budynków.

Ustawa o IIP wprowadzi również zmiany do przepisów ustaw: o statystyce publicznej, Prawo ochrony środowiska, o ochronie przyrody, Prawo geologiczne i górnicze, o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Źródło. KPRM, GUGiK


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.05
6,293,419 unikalne wizyty