Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Mirosław, Aleksander, Bogumił, Bogumiła, Ewelina

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

ZATRUDNIANIE Walka z korupcją samorządowców

Orzecznictwo
Artykuł ukazał się
w Rzeczpospolitej
z dnia 23.02.2006
ZATRUDNIANIE: Walka z korupcją samorządowców
Urzędnik nie wszędzie może dorabiać

Pracownik powiatu nie powinien dorabiać w branżach, którymi zajmuje się także starostwo, np. świadczyć usług geodezyjnych.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy (II PK 134/05) w sprawie Krzysztofa F., byłego inspektora ochrony rolnictwa w wydziale rolnictwa powiatu. Starosta dał mu wypowiedzenie za prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej, w ramach której wykonywał usługi geodezyjne. Konflikt interesów służbowych i firmowych - brzmiało uzasadnienie. Zgodnie z art. 180 ustawy o pracownikach samorządowych zatrudnionemu nie wolno wykonywać zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z jego obowiązkami albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność.

  • Osoba pełniąca funkcję publiczną musi się liczyć z ograniczeniami swoich praw i wolności - uzasadniał sąd okręgowy. - Powinna mieć w sobie tyle autodyscypliny, by nie podejmować „podejrzanych” działań. Krzysztof F. dowodził, że nie doszło do konfliktu interesów, bo w ramach firmy świadczył usługi geodezyjne, a w starostwie miał etat w wydziale rolnictwa. Ponadto szef nigdy nie udowodnił mu interesowności przy wykonywaniu służbowych zadań, np. wzięcia łapówki. A to, w jego przekonaniu, jest konieczne do uznania wypowiedzenia za uzasadnione. Innego zdania był Sąd Najwyższy i oddalił jego kasację. Pracownik samorządowy nie powinien podejmować żadnych zajęć podobnych do spraw, które załatwia pracodawca. A tak było w tej sytuacji - urzędnik miał firmę geodezyjną, a starostwo wydaje decyzje w tych kwestiach.
  • Ponadto Krzysztof F. przyjmował prywatnych interesantów w godzinach pracy - podkreślał sędzia. - A to dyskwalifikuje każdego pracownika, nie tylko samorządowego.

Wyrok ma znaczenie dla wszystkich gmin, powiatów i województw, bo interpretuje klauzulę antykorupcyjną z art. 180 ustawy. Marek Wójcik, zastępca dyrektora Biura Związków Powiatów Polskich, ocenia, że do etatów dorabia sobie mniej więcej co dwudziesty pracownik samorządowy.

Renata Majewska


Dodatkowa praca z ograniczeniami
Pracownikowi samorządowemu nie wolno podejmować dodatkowych zajęć, które pozostawałyby w sprzeczności z jego obowiązkami albo mogłyby wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność. Ponadto musi złożyć pracodawcy oświadczenie o prowadzonej działalności gospodarczej lub o zmianie jej charakteru. Za naruszenie tego obowiązku grozi mu kara dyscyplinarna lub nawet odpowiedzialność karna (art. 18 i 18a ustawy o pracownikach samorządowych)


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,293,391 unikalne wizyty