Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja, Julian, Liwia, Leonard

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firm



Reklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Gdzie kończy się przyłącze, a zaczyna sieć?

Różne

Gazeta Podatkowa nr 82 (497) z dn. 2008.10.13, strona 15
Autor: Tomasz Konieczny

Usługi wodociągowo-kanalizacyjne
Gdzie kończy się przyłącze, a zaczyna sieć?

Wydawałoby się, że po dokonanej przeszło trzy lata temu zmianie ustawowej definicji przyłącza kanalizacyjnego, a już na pewno po zeszłorocznej uchwale Sądu Najwyższego gminy lub przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne przestaną mieć opory odnośnie budowy lub przejmowania za zwrotem kosztów odcinków przewodów znajdujących się poza granicami przyłączanej nieruchomości. W praktyce jednak bywa z tym różnie.

Sądom przychodzi nieraz rozpatrywać sprawy właścicieli nieruchomości przeciwko gminom lub przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym, które dotyczą ogólnie rzecz biorąc problemu finansowania budowy określonych odcinków przewodów przyłączanych do sieci. Często bowiem właściciel działki słyszy, że gmina bądź przedsiębiorstwo nie ma zamiaru w najbliższej przyszłości inwestować w rozwój sieci na danym obszarze. A przecież budowy domu za miastem raczej nie da się zrealizować bez doprowadzenia do niego bieżącej wody. Dlatego też wielu decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i czyni inwestycje polegające na budowie przewodów poza granicami własnej nieruchomości, byle tylko ją połączyć z siecią.

Kiedy należy się zwrot kosztów?

Nie każdy jednak jest świadom przysługujących mu w związku z tym praw. Tymczasem z przepisów wynika, że osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie (art. 31 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków).

To przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, a nie odbiorca usług, ma przecież obowiązek zapewnić budowę urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ustalonych przez gminę w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, w zakresie uzgodnionym w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji.

Z kolei realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci, czyli przyszły odbiorca usług dostarczania wody czy odprowadzania ścieków (art. 15 ust. 2 ustawy).

Jeszcze przyłącze czy już odcinek sieci?

Kluczowym dla sprawy jest więc zawsze ustalenie, gdzie przebiega granica między przyłączem a siecią wodociągową lub kanalizacyjną będącą w posiadaniu przedsiębiorstwa. W tym miejscu należy przywołać ustawowe definicje.


Sieć stanowią przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.

Przyłączem wodociągowym jest natomiast odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym. Z kolei przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej.

Przed nowelizacją, która weszła w życie latem 2005 r. przyłączem kanalizacyjnym w braku pierwszej studzienki był odcinek przewodu od granicy nieruchomości. Zamiarem ustawodawcy dokonującego omawianej zmiany było więc ograniczenie odcinków przewodów przybierających charakter przyłączy jedynie do granic nieruchomości, patrząc od strony budynku i wewnętrznej instalacji.

Wyjaśnieniem definicji przyłącza kanalizacyjnego zajął się również Sąd Najwyższy, podejmując jakże korzystną dla odbiorców usług uchwałę (patrz ramka).

Wybudowany z własnych środków przez odbiorcę usług zbiorowego odprowadzania ścieków odcinek przewodu kanalizacyjnego łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości tego odbiorcy z istniejącą siecią kanalizacyjną stanowi w części leżącej poza granicą jego nieruchomości gruntowej urządzenie kanalizacyjne, o jakim mowa w art. 31 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2007 r., sygn. akt III CZP 79/07.
Mniejsze rachunki za wodę

Skoro na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne nałożono obowiązek budowy urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, to zrozumiałym jest, iż konsekwentnie podmioty te powinny zwracać koszty budowy takich urządzeń poniesione przez odbiorców.

Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Gmina nie ma wyboru

Ponieważ w przepisie art. 31 ust. 1 ustawy stanowiącym podstawę prawną dla roszczeń o zwrot kosztów budowy urządzeń jest wzmianka o umowie, niektóre przedsiębiorstwa bronią się przed odpłatnym przejmowaniem urządzeń twierdząc, że decyzja w tym zakresie zależy od ich uznania.

Stanowisko to nie zasługuje jednak na uwzględnienie, o czym również przesądził Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 2 lipca 2004 r. (sygn. akt II CK 420/03) wskazał, iż każdy, kto wybudował urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne może korzystać z uprawnienia do ich przekazania, a gmina lub przedsiębiorstwo mogą odmówić przejęcia tego urządzenia tylko wówczas, gdy nie odpowiada ono właściwym parametrom technicznym określonym w odrębnych przepisach. Nałożony obowiązek zawarcia umowy o odpłatnym przekazaniu omawianych urządzeń stanowi bowiem ograniczenie zasady wolności umów w odniesieniu do gminy lub przedsiębiorstwa będących naturalnymi monopolistami.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 7.06.2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. nr 123, poz. 858 ze zm.).


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,293,993 unikalne wizyty