Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincent, Dominika, Mateusz

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Harmonizacja baz danych

Różne

(za GeoForum)

Harmonizacja baz danych coraz bliżej

Dobiega końca jeden z najważniejszych projektów celowych realizowanych w geodezji w ostatnich latach, zmierzający do zlikwidowania bałaganu w prowadzonych przez państwo bazach danych przestrzennych. W siedzibie GUGiK w Warszawie odbyło się (15 listopada br.) spotkanie Rady Programowej, Komitetu Sterującego i wykonawców projektu dotyczącego opracowania procedur integracji, standaryzacji i wizualizacji baz danych georeferencyjnych, podczas którego omówiono stan prac i zamierzenia na 2008 rok.

Głównym założeniem projektu jest harmonizacja podstawowych baz danych przestrzennych prowadzonych przez GUGiK, zapewnienie możliwości ich wizualizacji oraz zestandaryzowanie. Efektem ma być wyprodukowanie narzędzi umożliwiających bezproblemowe korzystanie z istniejących zbiorów danych przestrzennych (stworzonych jednak w różnym czasie, w różnych systemach informatycznych i standardach).
Produkty podlegające harmonizacji to:
VMap Level2 i ortofotomapa (obejmujące zasięgiem teren całego kraju),
TBD – Baza Danych Topograficznych (poniżej 20% powierzchni),
VMapLevel2+ (do tej pory wykonano tylko 55 arkuszy),
Baza Danych Ogólnogeograficznych.
Harmonizacją objęto także prowadzoną przez ARiMR bazę LPIS (System Identyfikacji Działek Rolnych),
ewidencję gruntów i budynków (EGiB)
i mapę zasadniczą (których elementy w ograniczonym zakresie mają zasilać Wielorozdzielczą Topograficzną Bazę Danych – WTBD)
oraz Państwowy Rejestr Granic i Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych.
Zespół prowadzony przez dr Joannę Bac-Bronowicz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu) już na wstępie realizacji projektu zaproponował ograniczenie zakresu TBD z uwagi na nierealne założenia pierwotnej koncepcji tej bazy (niemożliwa do zapewnienia aktualizacja, wysokie koszty przedsięwzięcia, długi czas realizacji).

Dlatego zespół przewidział prowadzenie dalszych prac nad TBD w dwóch etapach:
I – realizacja bazy w wersji odchudzonej,
II – uzupełnienie bazy do pełnej postaci (jeśli zamawiający będzie miał takie potrzeby, pieniądze itp.).
W ramach projektu dokonano także harmonizacji TBD z VMap Level2+, chociaż na przeszkodzie w wykorzystaniu tej istotnej bazy danych stoi... zatrzymanie jej produkcji.
W znacznym stopniu zmodernizowano również strukturę Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych i dostosowano go do obecnych wymagań informatycznych.
Jednym z elementem projektu było zapewnienie możliwości wizualizacji WTBD. Będzie ona realizowana na dwóch poziomach: ograniczonym do okrojonej wersji bazy topograficznej i pełnym. Cyfrowa mapa topograficzna w skali 1:50 000 wyglądem z pewnością nie dorównuje klasycznej „50„, trzeba się jednak pogodzić z tym, że to jeden z efektów ubocznych procesu automatyzacji i ograniczonej do minimum roli redaktora.

O tym, że harmonizacja baz danych jest potrzebna, świadczy fakt, że kiedy porównano bazy geośrodowiskowe, geologiczno-gospodarcze i hydrologiczne prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny z bazami SOZO i HYDRO (notabene prawie wcale niewykorzystywanymi) prowadzonymi przez GUGiK, to tylko 2 z 182 warstw pokrywały się zarówno co do treści, jak i lokalizacji obiektów (warstwy wodowskazów). W pozostałych przypadkach istnieją rozbieżności związane np. z położeniem i klasyfikowaniem obiektów.
Realizacja projektu zaowocowała już współpracą pomiędzy GUGiK a PIG, GUS i Przedsiębiorstwem Lasy Państwowe w zakresie wzajemnego dostosowania baz danych. W przypadku tej ostatniej instytucji warto pamiętać, że zarządza ona lasami, które zajmują 22% powierzchni naszych map. Współpraca jest niezbędne nie tylko do uporządkowania baz danych, ale i ich wzajemnego zasilania.

Projekt zbliża się do końca i zdołano już opracować większość niezbędnych ciągów technologicznych i aplikacji. Do zrobienia pozostała integracja narzędziowa w środowiskach: ESRI, Intergraph i MapInfo (aplikacja do harmonizacji baz zostanie w przyszłym roku zaimplementowana w pięciu WODGiK-ach – dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim). W fazie realizacji są jeszcze: wdrożenie aplikacji dla wzajemnej konwersji danych (TBD-VMap-EGiB), wdrożenie systemu informatycznego do zarządzania bazami SOZO i HYDRO, opracowanie narzędzi umożliwiających przetwarzanie danych tematycznych i metadanych, standaryzacja wizualizacji danych topograficznych i resymbolizacja graficzna mapy 1:50 000 w standardzie TBD oraz udostępnianie bazy VMap, SOZO i HYDRO w internecie.
Przy okazji użytkownicy WTBD powinni pamiętać, że baza będzie dość specyficznym produktem zawierającym obiekty o różnym stopniu dokładności. Na jednym arkuszu znajdą się więc elementy o dokładności położenia liczonej zarówno w decymetrach, jak i w metrach.
Wdrożenie projektu pozwoliłoby wreszcie na łatwe korzystanie z bezużytecznych dotąd danych. Pytanie, czy szefostwo GUGiK dorosło do tego, by nie zmarnować pracy zespołu najlepszych w Polsce fachowców od rozwiązania tego typu problemów i nie wyrzucić w błoto 4,5 mln złotych

.

Projekt celowy nr 6 T12 2005C/06552 „Metodyka i procedury integracji, wizualizacji, generalizacji i standaryzacji baz danych referencyjnych dostępnych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym oraz ich wykorzystania do budowy baz danych tematycznych” realizowany jest przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Początkowo obejmował obszar jednego województwa i dotyczył tylko harmonizacji baz TBD i VMap2+. Rozrastając się stosowanie do pojawiających się potrzeb, ostatecznie objął teren aż 5 województw. Podstawowe cele projektu to:

  • - opracowanie koncepcji Wielorozdzielczej Bazy Danych Topograficznych (WBDT) jako bazy referencyjnej dla Polski wraz z metodyką wykorzystania danych ewidencji gruntów i budynków (EGiB).
  • - harmonizacja baz danych tematycznych opracowanych przez GUGiK, PIG i BULiGL oraz opracowanie koncepcji wykorzystania WBDT jako modelu referencyjnego dla kartograficznych opracowań tematycznych.
  • - opracowanie koncepcji standaryzacji baz danych przestrzennych o charakterze referencyjnym i tematycznym.
  • - integracja baza danych wysokościowych zgromadzonych w państwowym zasobie z referencyjną bazą danych topograficznych.
  • - studium metodyki generalizacji danych sytuacyjnych i wysokościowych zgromadzonych w urzędowych bazach danych referencyjnych i wysokościowych.
  • - opracowanie reprezentacji kartograficznej WTBD w skali 1:10 000 i 1:50 000 oraz wielowariantowych modeli kartograficznych dla potrzeb map tematycznych.

Jerzy Przywara


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,220,362 unikalne wizyty