Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincent, Dominika, Mateusz

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

13 Bałtyckie Spotkania Geodezyjne.

ZGIG

13 Bałtyckie Spotkania Geodezyjne.

Grupa Krajowa Meklemburgii - Pomorza Przedniego Niemieckiego Towarzystwa Geodezyjnego (DVW), od 13 lat organizuje nad niemieckim wybrzeżem Morza Bałtyckiego, coroczne spotkania geodezyjne.

W bieżącym roku 13 z kolei spotkanie odbyło się 2 listopada, w miejscowości Ahrenshoop na półwyspie Fischland. Wzięli w nim udział geodeci z kraju związkowego Meklemburgii - Pomorza Przedniego, oraz goście z Litwy, Estonii i Polski. Przedstawicielami polskimi była delegacja Zachodniopomorskiej Geodezyjnej Izby Gospodarczej, w osobach Stefana Balcera - Sekretarza Izby i Edwarda Palucha - członka komisji ds. kontaktów zagranicznych i szkoleń.

Spotkanie otworzył dypl. inż. Jörg Scheffelke - Przewodniczący grupy członkowskiej Pomorza Przedniego, przedstawiając program spotkania i witając gości oraz uczestników.

Pierwszym referentem był prof. Gomolka z Uniwersytetu w Gryfii (Greiswald), który zaprezentował wpływ Unii Europejskiej na stabilizację w Europie i jej konsekwencje dla europejskiej gospodarki. Następny referent, prof., Albinas Žalnierukas z Uniwersytetu Gdymina w Wilnie przedstawił stan i strukturę litewskiej geodezji. Dr Priit Pihlak z MAA-AMET (Estońskiego Urzędu Geodezyjnego) przestawił Stan estońskiej geodezji w zakresie opracowań podstawowych. Prof. Kilisches z Krajowego Urzędu Pomiarowego Brandenburgii zaprezentował możliwości zastosowania w geodezji systemu DOOOIK, stosowanego w zarządzaniu nieruchomościami. Następny referent prof. Torge z Hanoweru przedstawił historię niemieckiej geodezji oraz jej utrwalenie w wydawnictwach książkowych. Prof. Zölitz - Möller z uniwersytetu w Gryfii (Greiswald) przedstawił historię powstawania map sporządzanych przez geometrów szwedzkich w okresie gdy Pomorze Przednie i Pomorze Zachodnie były częścią Szwecji. Wskazał on także na znaczenie tych map dla współczesności. Dypl. inż. Hell z Powiatowego Urzędu Katastralnego przedstawił przeprowadzenie reformy rolnej przed powstaniem NRD, na terenie radzieckiej strefy okupacyjnej. Prezes DVW, dypl. inż. Graeff omówił tegoroczne INTERGEO w Lipsku. Uzupełnieniem tego wystąpienia był referat dypl. inż. Dimitrova - właściciela Biura Inżynieryjno - Pomiarowego w Zwierzynie (Schwerin). Mówił On nie tylko o Integeo w Lipsku, ale także o EAST INTERGEO w Sofii. Zaprezentował też technologię skanowania laserowego dla wizualizacji projektów kolejowych. Prof. Knickmeyer z Wyższej Szkoły Zawodowej (FH) w Nowym Brandenburgu (Neubrandenburg), przestawiła system i program kształcenia na kierunku geodezja i geoinformatyka, tej uczelni. W chwili obecnej wygaszane są jednolite 4-letnie studia inżynierkie po których absolwenci otrzymywali tytuł dyplomowanego inżyniera. W to miejsce wprowadzanie są 3 letnie studia, po których absolwenci otrzymują tytuł bakałarza, oraz uzupełniające studia magisterskie. Prof. Robby Scholz który jest także dyrektorem niemieckiego koncernu geoinformatycznego MOL, podsumował wystąpienia referentów i przedstawił problematykę geoinformatyczną którą zajmuje się MOL. Część referatową zamknął dypl. inż. Scheffelke.

Na wieczornym spotkaniu rozmawiano o szczegółach referatów, oraz o innych problemach geodezji. Niemieccy koledzy interesowali się jaki wpływ na geodezję w Polsce będzie miało powstanie nowego rządu. Rozmawiano także o możliwościach współpracy geodetów w ramach Euregionu Pomerania. Wszyscy nasi rozmówcy wykazywali na chęć współpracy na tym obszarze. Przy pożegnaniu wyrażone zostało przekonanie o dalszej, owocnej współpracy.

Stefan Balcer


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.05
6,220,363 unikalne wizyty